Search
  • Sindija Tabaka

Co to jest Baby Blues i czym się różni od depresji poporodowej


Ciąża masz już za sobą, trzymasz dziecko na rękach, ale z jakiegoś powodu nie wszystko wygląda tak różowo. Dlaczego odczuwasz lęk zamiast spokoju?

Droga Mamo, teraz po porodzie poziom hormonów w Twoim ciele gwałtownie spada, a jednocześnie zaczynają działać inne hormony, które odpowiedzialne są za produkcję mleka.

Mieszają się emocje od przyjemnego uniesienia i pokrzepienia do niepokoju i rozdrażnienia. Nie zapominajmy też o płaczu z powodów, które przedtem w ogóle nas nie niepokoiły... Pod wpływem emocji często zadajemy sobie pytanie, czy jestem dobrą mamą? Poczucie, że pielęgnacja dziecka jest czymś bardzo skomplikowanym. Do tego dochodzi poczucie winy, bo w końcu tak bardzo czekałyśmy na dziecko...

To zjawisko nosi nazwę przygnębienia poporodowego, potocznie zwane jest też chandrą, lub z angielska Baby Blues. Z przygnębieniem styka się 40–80% kobiet na całym świecie. Pod tą nazwą kryją się wahania emocji, płaczliwość, lęk, gniew, rozpacz. Bezsenność. Same zmiany fizyczne są wystarczającym czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu Baby Blues. Dobra wiadomość jest taka, że przygnębienie nie trwa długo. Mija ono po około dwóch tygodniach od porodu i z każdym dniem myśli stają się jaśniejsze.

W przypadku Baby Blues ulgę może przynieść pomoc najbliższych, przyjaciół lub douli. Koniecznie porozmawiaj z kimś, komu możesz zaufać, o swoich uczuciach, nie musisz dusić ich w sobie. To niesamowite, o ile lepiej człowiek może się poczuć, otrzymując wparcie lub miłe słowo. Ułatw sobie codzienne życie — wykonuj tylko te czynności, które są niezbędne, aby zadbać o siebie i dziecko. W miarę możliwości zdrzemnij się wraz z dzieckiem, nawet dziesięciominutowa drzemka ma znaczenie. Świeże powietrze przez co najmniej piętnaście minut dziennie.Unikaj zbyt wielu gości każdego dnia. To miłe, gdy ktoś jest obok i nie czujesz się wypchnięta poza otoczenie, jednak niezliczone wizyty z poczęstunkiem odłóż na później. Choć objawy przygnębienia poporodowego i depresji poporodowej są takie same, jest między nimi istotna różnica. I z każdym dnie staje się ona coraz bardziej wyraźna. Jeśli dwa tygodnie po porodzie nie odczuwasz poprawy, koniecznie powinnaś zwrócić się po poradę do specjalisty.

Jeśli znasz jakąś mamę, u której może występować Baby Blues, najlepszym sposobem, w jaki możesz jej pomóc, jest umożliwienie jej zadbania o siebie. . Nowy układ dnia może być bardzo wyczerpujący i takie proste rzeczy jak prysznic czy porządny posiłek często są dla świeżo upieczonej mamy nieosiągalnym marzeniem. Pomóż jej ustalić priorytety.

Chętnie odpowiem na pytania lub udzielę konsultacji. Napisz do mnie na adres e-mail sindija.tabaka@gmail.com.

Wykorzystane materiały .

Walker Karaa ''Transformed by postpartum depression'' ; https://www.babycenter.com/0_the-baby-blues_11704.bc; http://www.mammamuntetiem.lv/articles/30969/sis-par-pecdzemdibu-depresiju-ir-jazina-ikvienai-jaunajai-mammai-un-tetim/; oraz wykładów, w których uczestniczyłam


22 views0 comments