Search
  • Sindija Tabaka

Jak położyć noworodka do spania bez płaczu? Oto kilka sugestii.


''The no-cry sleep solution for newborns'' by Eliabeth Pantley

jest to świetna książka, którą zdecydowanie polecam do przeczytania każdej świeżoupieczonej mamie.Przejście do własnego rytmu może zająć trochę czasu, ale jestem pewna że wskazówki zawarte w tej książce znacznie ułatwią ten proces.Poniższe punkty moim zdaniem są łatwe do wdrążenia,a każdy z nich jest osobno rozwinięty w książce.

1) Najważniejsze jest poznanie się - daj sobie czas na poznanie swojego dziecka. 2) Realistyczne oczekiwania - dziecko rośnie tak szybko, że musi jeść co 2-4 godziny, a nawet częściej , aby nadążyć za najszybszym etapem rozwoju w swoim życiu. Tak więc, nie należy oczekiwać, że dziecko będzie spało długo.

3)Naucz się czytać sygnały snu własnego dziecka - jest to klucz do sukcesu dla wszystkich innych punktów.

4) Rozpoznaj różnicę między dźwiękami jakie maluch wydaje podczas snu i gdy nie śpi. Niemowlęta mogą głośno spać i to nie znaczy że jest potrzebna pomoc, niektôre po prostu oddychają głośniej.

5) Spróbuj białego szumu. Słyszałaś o tym?

6) Ustabilizuj wewnętrzny zegar biologiczny niemowlęcia stosując codzienny rytm. Może to potrwać miesiące, ale jest to bardzo ważne.

7) Prawidłowe i wygodne miejsce do spania. Nie oznacza to , że dziecko powinno spać tylko w łóżeczku , ale przed położeniem dziecka spać powinno się zgasić światła i wyłączyć niebieskie ekrany

8) Zrozum i respektuj refleks ssania.

Jeżeli dla twojego dziecka jest ważna pierś przed snem, daj mu ją.

9) Pomóż dziecku zaprzyjaźnić się z łóżeczkiem lub kołyską. Oczywiście początkowo jest rozwiązanie, kiedy dziecko nie chce spać samo ,mama zabiera je do siebie, ale z czasem dziecko przyzwyczaja się do takiego snu, a trzylatek zajmuje więcej miejsca niż noworodek. Zalecane jest co najmniej raz dziennie położyć dziecko we własne łóżeczko.

10) Zawijanie w odpowiednim czasie i miejscu. Niemowlęta - zwłaszcza noworodki - są przyzwyczajone do ciasności brzucha matki, a dużo miejsca wokół może być stresujące.

11) Daj dziecku przynajmniej szansę zasnąć bez kołysania.

12) Staraj się nie kłaść dziecka spać w miejscu , które się kołysze. Tak, maluch jest przyzwyczajony do tego , a ciepłe ręce rodzicôw są ich ulubionym miejscem przez pierwsze trzy miesiące, i to jest normalne. Natomiast z czasem staje się to problematyczne dlatego też odłóż kołyski na bok i pozwól dziecku spać na stabilnej powierzchni ( o ile jest to możliwe ).

13) I znowu rutyna. Rutyna snu. Staraj się 30 minut przed położeniem dziecka do snu wyłączyć telewizor i zastąpić go lekkim białym szumem i pełnym miłości głosem mamy.

14) Co najważniejsze , rytm snu będzie się zmieniał caly czas. A wszystko w zależności od wieku lub etapu zmian np.ząbkowanie . Bądź szczęśliwym rodzicem i ciesz się tymi pięknymi chwilami ze swoim małym serduszkiem !


8 views0 comments

Recent Posts

See All