Aizvien pilnā sparā notiek diskusijas starp mediķiem, gan sievietēm pašām, par to vai sāpes dzemdībās ir pievienotā vērtība, vai labāk izvēlēties mūsdienās pieejamo atsāpināšanas metodi - epidurālo anestēziju (EA) un nejust neko.
Sāpes ir neatņemama dzemdību sastāvdaļa. Ļoti mazs procentu skaits dzemdē bez sāpēm.
Sāpju vērtība
Sāpes dzemdībās atšķiras ar cita veida sāpēm, kuras piedzīvojam mūsu dzīves laikā. Galvenā atšķirība ir tā, ka šīs sāpes nesignalizē par dzīvībai bīstamu situāciju. Tās informē sievieti par notiekošo, jeb tieši kas ar viņu šobrīd notiek, jo kā zināms katrā dzemdību fāzē ir atšķirīgas tām raksturīgas iezīmes un sāpes.
Turpretī sāpes, kuras piedzīvojam citās dzīves situācijās mūsu smadzenēs nogulstas kā informācija un nākotnē mēs apzināti izvairāmies no šī veida sāpēm.
Dzemdībās dabīgais atsāpinātājs ir endofīrni, kuri aktīvi strādā tikai, tad kad smadzeņu garoza (cerebral cortex) nestrādā intensīvi (viens no iemesliem, kapēc ir ļoti svarīgi atbrīvoties un neanalizēt apkārt notiekošo aktīvajā dzemdību fāzē) . Endorfīni tā pat palīdz mammai ātrāk aizmirst un notušēt piedzīvoto, gan saņemties nākamajiem bērniem.
Sāpju pieņemšana, vai noliegums
Sievietes, kuras pieņem dzemdību procesu neskatoties uz sāpēm, un katru nākamo kontrakciju uztver kā soli tuvāk mazulim - ievērojami labāk tiek galā ar sāpēm, atceroties dzemdību procesu kā pozitīvu notikumu. Jo vairāk pretojies sāpēm, jo vairāk saspringst muskuļi, paceļas asinsspiediens, ķermenis ātrāk nogurst, kas noved pie nolieguma un sāpēm, līdz ar ko dzemdības kļūst ilgākas un sāpīgākas.
skaties attēlu
Otra galējība
Pārāk spēcīga kontrakciju izjušana arī ir kaitīga bērnam, gan mammai. Kopā ar kompikācijām kā augsts asisnspiediens, vemšana (atceramies, ka vemšana ir normāla pie krīzes 7. centimetra) , nieru darbības traucējumi un protams dzemdes kontrakciju traucējumi, var novest pie bērna skābekļa trūkuma.
Atceries, ka dzemdību sāpes ir individuāla lieta, ko uztveram subjektīvi, un neviens no ārpuses nespēj objetktīvi novērtēt kā tu jūties, tikai Tu pati zini vislabāk.
Kas ietekmē dzmedību sāpes?
1.Fiziski
audu elastība
audu apasiņošanas līmenis
bērna un dzemdību kanāla izmēra attiecība
individuālais sāpju slieksnis
kontrakciju intensitāte
aukstums
2.Emocionāli
bailes no nezināmā
atbalsta trūkums
nezināma dzemdību vieta
komunikācijas trūkums/problēmas
sajūta, ka Tevi nesaprot
ierobežotības sajūta
stress
Man nepatīk gari raksti, tāpēc veidošu otru daļu par to, kā tikt galā ar sāpēm dzemdību laikā, jeb atsāpināšanas metodes. Edit! Lasi otru daļu šeit- Kā izvairīties no sāpēm?
Izmantotie materiāli ir tulkoti no grāmatas Poród naturalny
Comentarios